Początki Restauracji Stylowej w Nowej Hucie sięgają 1956 r., kiedy zaczęła funkcjonować w lokalu na os. Centrum C3 w alei Róż. Kawiarnia „Stylowa” została otwarta w 12. rocznicę wydania manifestu PKWN – 22 lipca 1956 r. Budynki osiedla budowane były w latach 1953-1955 według projektu Adama Fołtyna. Wystrój kawiarni charakteryzowały zdobione ściany, odpowiednio zaprojektowane na potrzeby lokalu meble i żyrandole oraz kolumny. W 1957 r. kawiarnia podlegała Zakładom Gastronomicznym. Kawiarnia „Stylowa” była w tym okresie najprawdopodobniej jedynym lokalem w Nowej Hucie, w którym goście mogli zostać uraczeni dobrą kuchnią przy akompaniamencie pianina, lampką zacnego wina czy koniaku. W okresie PRL-u funkcjonowała ponadto restauracja „Arkadia”. Według relacji, to jednak w „Stylowej” spotykali się w drugiej połowie XX wieku nowohucianie, chcący spędzić popołudnie, czy wieczór w przyjemnej atmosferze. Kawiarnia była wybierana przez ówczesnych inżynierów, lekarzy, czy nauczycieli chcących się spotkać, porozmawiać, czy po prostu pobawić, ponieważ organizowano tam również popularne w tych czasach „dancingi”.
Ciekawostką jest, że historia restauracji, wiąże się pośrednio z dziejami pomnika Włodzimierza Lenina (proj. Marian Konieczny), który stał w alei Róż. W kwietniu 1979 r. podłożono pod stopę Lenina ładunek wybuchowy, który uszkodził jedynie piętę komunistycznego przywódcy Rosji radzieckiej, nie czyniąc mu de facto większej krzywdy. Od tego momentu, restaurację żartobliwie nazywano „barem pod kuternogą”.
Restauracja, po okresie przemian ustrojowych związanych z końcem systemu socjalistycznego, a początkiem gospodarki kapitalistycznej w III Rzeczypospolitej Polskiej ponownie została otwarta w 2003 r. Obecnie nadal stanowi jeden z charakterystycznych punktów na mapie Nowej Huty, odwiedzany nie tylko przez mieszkańców, ale również turystów, pragnących zakosztować smaku PRL-u podczas zwiedzania unikatowego w skali Polski i Europy „miasta-dzielnicy”.